Často kladené otázky k lôžkovinám
Pripravili sme pre Vás najčastejšie otázky na tému lôžkovín a pripravili sme k nim odpovede.
Často kladené otázky k lôžkovinám
Čo je kanafas?
Kanafas je najčastejšie vyrábaný z bavlny, prípadne ľanu. Ide o príjemnú tkaninu s hrubšou textúrou, preto je využívaná na výrobu posteľnej bielizne, utierok, závesov a podobne. Ponúka vysokú odolnosť a trvanlivosť, pričom je ľahko udržiavateľný. Typický je farebne pruhovaný či kockovaný vzor.
Čo je mikroflanel?
Mikroflanel je vyrábaný z jemných, hustých a mäkkých mikrovlákien. Tie môžu byť vyrobené z polyesteru či polyamidu. Materiál je charakterizovaný svojou mäkkosťou, jemnosťou a hrejivosťou. Na dotyk je veľmi príjemný, preto býva používaný na výrobu prikrývok a posteľných obliečok.
Čo je mikrovlákno?
Mikrovlákno je veľmi jemné, vyrábané je spravidla zo syntetických materiálov ako polyester, polyamid, prípadne viskóza. Ide o obľúbený textilný materiál na výrobu prikrývok, posteľnej bielizne, županov a podobne, keďže príjemne hreje.
Ako prať obliečky?
Pri praní obliečok je najlepšie riadiť sa štítkom, ktorý sa nachádza na každom výrobku. Nájdete tu informácie o ideálnej teplote vody, žehlení i ďalšie tipy. Všeobecne možno povedať, že je odporúčané prať obliečky na 40 °C, pri bavlne a bielych obliečkach je možné zvoliť aj vyššiu teplotu 60 °C.
Ako prať prestieradlo?
Odporúčaná teplota pre pranie prestieradla je 40 °C, pri bielom je možných aj 60 °C. Vyhnite sa používaniu aviváže – zachováte tak mäkkosť a hebkosť materiálu. Je dôležité tiež správne zvoliť prací prostriedok pre farebnú či bielu bielizeň.
Ako prať napínacie prestieradlá?
Napínacie prestieradlá sú vyrábané z množstva rôznych materiálov, vždy je preto dôležité, držať sa symbolov uvedených na štítku. Všebecne býva odporúčaná teplota vody 40 °C. Froté a jersey prestieradlá zvládnu aj 60 °C, rovnako tak bavlna.
Ako správne žehliť?
Umelé vlákna je vhodné žehliť na nízke teploty, pre bavlnu sú vhodné vysoké teploty. Je dobré pre istotu oblečenie prevrátiť naruby, aby ste predišli vzniku máp. Pre jednoduchšie žehlenie je vhodné využívať funkciu pary – navlhčené oblečenie totiž rôznych záhybov zbavíte rýchlejšie.
Čo je mikroplyš?
Mikroplyš je vyrobený z mikrovlákien – veľmi jemných umelých vlákien. Vyznačuje sa veľmi jemnou a hebkou povrchovou štruktúrou. Materiál je obľúbený najmä pre svoju mäkkosť a schopnosť udržiavať teplo. Navyše je odolný, ide tak o obľúbenú voľbu pre výrobu obliečok a diek.
Ako obliecť perinu?
- Obliečku prevráťte naruby a rozložte ju na posteľ.
- Cez ňu rozložte tiež prikrývku.
- Obe vrstvy zviňte do ruličky.
- Jeden roh otvoru obliečky pretiahnite cez ruličku, opakujte aj druhým rohom – tak perinu oblečiete. Potom ju už len stačí rozbaliť.
Ako vybrať veľkosť prestieradla?
Pri výbere prestieradla je dobré riadiť sa rozmermi matraca. Samotné značenie neoznačuje veľkosť prestieradla, ale veľkosť matraca, pre ktorý je vhodné. Pokiaľ je vaša matrac vyššia než obvykle, teda nad 20 centimetrov, je dôležité tomu výber prispôsobiť. Príliš veľké prestieradlo môže vytvárať nevzhľadné zvraštenie.
Ako vybrať perový vankúš?
Pri vankúši je dôležité, aby poskytoval optimálnu oporu počas spánku. Preto sú obľúbenou voľbou perové vankúše, ktoré si zachovávajú svoju nadýchanosť aj po vypraní. Je potrebné vybrať kvalitný produkt, aby bola zaistená vysoká kvalita peria a švov pre dlhú životnosť a pohodlie počas spánku.
Kde kúpiť prachové perie?
Pokiaľ zháňate prachové perie, najjednoduchším riešením je nákup cez internet. Nájdete tak hneď niekoľko ponúk a môžete si vybrať tú najlepšiu – či už ide o veľkosť balenia, cenu, či pomer čistého prachového peria k malým pierkam.
Ako vyprať perový vankúš?
Moderné pračky majú špeciálny program na pranie peria, ktorý je najlepšou voľbou. Ak ho vaša pračka nemá, zvoľte najúspornejší režim a teplotu maximálne 40 °C. Vyhnite sa používaniu aviváže, kľúčové je použiť vhodný prípravok určený priamo na perie. Pre sušenie je ideálna sušička, na slnku sa perie môže presušiť a praskať.
Ako prať posteľnú bielizeň?
Než vložíte posteľnú bielizeň do práčky, je vhodné prevrátiť ju naruby a zapnúť zipsy či gombíky. Vzhľadom k veľkému objemu bielizne voľte dlhší program, aby sa látka dobre vyprala. Obliečky neperte zložené, prací prostriedok by sa tak nedostal všade. Teplotu voľte podľa konkrétneho materiálu, odporúčanie nájdete na štítku.
Ako vybrať prestieradlo?
Bežnou voľbou sú napínacie prestieradlá, avšak dostupné sú aj plachtové. Vždy je dôležité vyberať rozmer podľa veľkosti matraca. Ponúkajú sa rôzne materiály – bavlna je trvanlivá, avšak pre lepšie vlastnosti je často kombinovaná s elastickými vláknami a vzniká jersey. Obľúbené sú aj froté prestieradlá, ktoré majú príjemný povrch.
Ako zmäkčiť obliečky?
Pre zmäkčenie obliečok je niekedy odporúčané pranie s avivážou, to je však pre bielizeň spravidla skôr škodlivé. Namiesto toho, môžete vyskúšať pridať do práčky hrnček jedlej sódy a pol hrnčeka octu. Ďalej býva odporúčané sušenie v sušičke či žehlenie. Obliečky by mali po niekoľkých pracích cykloch zmäknúť samy.
Ako vybrať prikrývku?
Pri výbere prikrývky zvážte jej veľkosť – mala by pokrývať celú posteľ, prípadne ňou presahovať. Výber materiálu je individuálny, medzi dostupné varianty patrí bavlna, mikrovlákno či periny s perovými alebo syntetickými náplňami. Sledujte tiež gramáž prikrývky – čím vyššia, tým viac bude deka hriať. Mnoho ľudí má na leto a zimu dve odlišné prikrývky.
Ak ste v tomto prehľade nenašli odpoveď na Vašu otázku, tak nás kontaktujte.