Vyberáme správne bavlnené obliečky
Kvalitný spánok je pre prirodzené zdravie nevyhnutný. Rovnako tak tvrdší matrac, polohovateľný rošt a hebké obliečky. Prinášame vám pár tipov, ako zo širokej ponuky posteľnej bielizne vybrať to najlepšie.
Bavlnené obliečky: zoznámenie, výhody a nevýhody
Na každú posteľ by ste mali mať aspoň dva kusy obliečok. To preto, že keď jedny dáte do práčky, musíte periny obliecť, aby ste mali v čom spať. Tak sa to v ideálnom prípade opakuje každý týždeň, aby sa v textile nehromadila vlhkosť, nemnožili plesne a roztoče nemali párty. Na výber máte z mnohých rôznych materiálov, ale nad bavlnené obliečky jednoducho nie je. Na trhu sú látky hypoalergénne, hebkejšie či luxusnejšie, ale bavlna je najlepším kompromisom kvality a ceny.
Výhody bavlnených obliečok:
- Priedušný materiál
- Hebká a jemná štruktúra
- Nehromadia v sebe vlhkosť
- Pevná látka
- Udržia si výrazné farby
- Vhodné pre alergikov
- V zime hrejú, v lete chladia
- Možno použiť práčku a sušičku bielizne
Nevýhody bavlnených obliečok:
- Pre zníženie ceny sa kombinujú s umelými vláknami (tie parazitujú na kvalite bavlny)
- Nutnosť žehlenia
Druhy bavlnených obliečok
Stopercentná bavlna je zárukou kvality, nie je to ale zďaleka jediný materiál, medzi ktorými volíte. Záleží na spôsobe tkania, pridaných vláknach a povrchovej úprave. Vďaka tomu sa vlastnosti materiálu mierne líšia a vy si môžete vybrať to, čo vám maximálne vyhovuje.
Klasické bavlnené obliečky
Stopercentná bavlna je dlhodobo najobľúbenejšia, pretože sa nemusí o pozornosť deliť s ďalšími (väčšinou umelými) vláknami a vyniká jedinečnými parametrami a vlastnosťami.
- Vysoká priedušnosť
- Stálofarebnosť
- Dlhá životnosť
- Dobrá savosť
- Hebkosť a poddajnosť
TIP: Ak zháňate posteľnú bielizeň pre najmenších, detské bavlnené obliečky sú ideálne. Zahrejú, schladia, môžu sa k nim pritúliť, neškrabú a znesú aj tie najbláznivejšie vzory.
%bestsellers_273221%
Flanelové obliečky
Flanel. Hebký a hrejivý. Vhodný pre všetkých, pre deti, seniorov aj domácich miláčikov. Ide o stropercentnú bavlnu, ale vďaka procesu vyčesávania vlákien získa materiál jedinečnú štruktúru. Súčasne nestratí nič z pôvodných vlastností bavlny.
Sú tak hrejivé, ľahké, mäkké, poddajné a dokážu skvelo spolupracovať s teplotou tela a okolitého prostredia. Pod flanelovými obliečkami bude klíma vždy „tak akurát“.
Saténové obliečky
Satén je prémiový a luxusný materiál, ktorý môžete využiť po celý rok. Oproti mikrosaténu, ktorý k bavlne pribral umelé vlákna, sú obliečky z bavlneného saténu zo stopercentnej bavlny a uchovali si jej jedinečné vlastnosti. Je jemný, nekĺzavý a vďaka odlišnému spôsobu tkania vydrží omnoho dlhšie ako klasická bavlna.
Má ale dve nevýhody – vysoká krčivosť a nutnosť zvýšenej opatrnosti počas prania a sušenia.
Jersey obliečky
Obliečky z bavlneného úpletu majú o niečo nižšiu kvalitu, ale všetko vynahradzujú svojimi jedinečnými vlastnosťami.
Výhody a nevýhody jersey obliečok:
- Jemné, hebké, ľahké, poddajné
- Pružný materiál – natiahne sa až o 25 %
- Vysoká savosť
- Dobre regulujú teplo
- Sklony k žmolkovaniu
- Pri častom používaní čiastočná strata tvaru
Starostlivosť o bavlnené obliečky
Obliečky sa používajú každý deň po niekoľko hodín. Stačí teda pár mesiacov a je vidieť prvé opotrebovanie. Nie je to síce položka, ktorá urobí dieru do rozpočtu, ale aj tak by mala posteľná bielizeň slúžiť dlhšie ako rok alebo dva. Chce to tú správnu starostlivosť.
Správny spôsob prania a sušenia
Bavlnené obliečky môžete prať na nižšej teplote – ideálne 40 stupňov. Pri väčšom znečistení alebo zápachu možno dvadsať stupňov pridať, ale rozhodne by to nemalo byť pravidlo. Pokiaľ sa tak stane, nezabudnite povlaky pretočiť, aby neutrpeli farby.
Aj pri sušení je pár pravidiel. Vlhkú bielizeň zložte a dajte do sušičky. Tak zabránite tomu, aby sa skrkvala alebo zmotala do pevnej hrudky. Ak sušíte cez leto na vzduchu, pozor. Ani kvalitné bavlnené obliečky neznesú štipce a šnúry. Látka je dosť ťažká, rýchlo sa vyťahá a stopy po sušení zostanú viditeľné do dalšieho prania. Farbám ani vláknam navyše nesvedčí priame slnko.
Veľký pozor si dajte na aviváž. Na jednej strane zaručuje hebkosť a jemnosť, krásne vonia a zabraňuje statickej priľnavosti, na druhej strane obsahuje chemické látky a znižuje schopnosť materiálu sať a dýchať. Ak si chcete pri obliečkach z bavlny zachovať ich vlastnosti, kvôli ktorým ste si ich obstarali, aviváže sa vzdajte.
Odporúčané prostriedky na starostlivosť o bavlnené obliečky
Obliečky nemajú špeciálne požiadavky na pracie prostriedky. Len sa riaďte odporúčaním z etikiet a rozdeľujte bielizeň podľa farby – tmavá, farebná a biela alebo svetlá. Súčasne sa vyvarujte používaniu aviváže a zosvetlovačov. To vláknam bavlny vôbec neprospieva.
Časté chyby pri práci s bavlnenými obliečkami
Chyby pri praní alebo sušení sa dajú napraviť hneď v ďalšom kole, ale jedným z najväčších prehreškov je nevhodné uskladnenie. Bez dostatku priestoru okolo či skrčené na dne skrine, kde sa víri prach, je obliečkam beda. Medzi vláknami nemôže prúdiť vzduch a čoskoro zacítite zatuchnutý zápach. Toho sa zbavíte len praním.
- Neskladajte bielizeň vlhkú
- Neprekračujte odporučené teplotné limity (pri praní, sušení a žehlení)
- Pri praní zapínajte zipsy
- Steľte posteľ, aby ste materiál prevzdušnili